transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| avilo aviles avila avilem avileu avilen | avilava avilaves avilava avilàvem avilàveu avilaven | avilí avilares avilà avilàrem avilàreu avilaren | avilaré avilaràs avilarà avilarem avilareu avilaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| avilaria avilaries avilaria avilaríem avilaríeu avilarien | avili avilis avili avilem avileu avilin | avilés avilessis avilés aviléssim aviléssiu avilessin | avila avili avilem avileu avilin | ||
| Infinitiu | avilar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | avilant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana