transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| averganyo averganyes averganya averganyem averganyeu averganyen | averganyava averganyaves averganyava averganyàvem averganyàveu averganyaven | averganyí averganyares averganyà averganyàrem averganyàreu averganyaren | averganyaré averganyaràs averganyarà averganyarem averganyareu averganyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| averganyaria averganyaries averganyaria averganyaríem averganyaríeu averganyarien | averganyi averganyis averganyi averganyem averganyeu averganyin | averganyés averganyessis averganyés averganyéssim averganyéssiu averganyessin | averganya averganyi averganyem averganyeu averganyin | ||
| Infinitiu | averganyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | averganyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana