transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| avenço avences avença avencem avenceu avencen | avençava avençaves avençava avençàvem avençàveu avençaven | avencí avençares avençà avençàrem avençàreu avençaren | avençaré avençaràs avençarà avençarem avençareu avençaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| avençaria avençaries avençaria avençaríem avençaríeu avençarien | avenci avencis avenci avencem avenceu avencin | avencés avencessis avencés avencéssim avencéssiu avencessin | avença avenci avencem avenceu avencin | ||
| Infinitiu | avençar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | avençant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: boçar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana