pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| assimilo assimiles assimila assimilem assimileu assimilen | assimilava assimilaves assimilava assimilàvem assimilàveu assimilaven | assimilí assimilares assimilà assimilàrem assimilàreu assimilaren | assimilaré assimilaràs assimilarà assimilarem assimilareu assimilaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| assimilaria assimilaries assimilaria assimilaríem assimilaríeu assimilarien | assimili assimilis assimili assimilem assimileu assimilin | assimilés assimilessis assimilés assimiléssim assimiléssiu assimilessin | assimila assimili assimilem assimileu assimilin | ||
| Infinitiu | assimilar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | assimilant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : assimilació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana