transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| arcaïtzo arcaïtzes arcaïtza arcaïtzem arcaïtzeu arcaïtzen | arcaïtzava arcaïtzaves arcaïtzava arcaïtzàvem arcaïtzàveu arcaïtzaven | arcaïtzí arcaïtzares arcaïtzà arcaïtzàrem arcaïtzàreu arcaïtzaren | arcaïtzaré arcaïtzaràs arcaïtzarà arcaïtzarem arcaïtzareu arcaïtzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| arcaïtzaria arcaïtzaries arcaïtzaria arcaïtzaríem arcaïtzaríeu arcaïtzarien | arcaïtzi arcaïtzis arcaïtzi arcaïtzem arcaïtzeu arcaïtzin | arcaïtzés arcaïtzessis arcaïtzés arcaïtzéssim arcaïtzéssiu arcaïtzessin | arcaïtza arcaïtzi arcaïtzem arcaïtzeu arcaïtzin | ||
| Infinitiu | arcaïtzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | arcaïtzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana