transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aprovo aproves aprova aprovem aproveu aproven | aprovava aprovaves aprovava aprovàvem aprovàveu aprovaven | aproví aprovares aprovà aprovàrem aprovàreu aprovaren | aprovaré aprovaràs aprovarà aprovarem aprovareu aprovaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aprovaria aprovaries aprovaria aprovaríem aprovaríeu aprovarien | aprovi aprovis aprovi aprovem aproveu aprovin | aprovés aprovessis aprovés aprovéssim aprovéssiu aprovessin | aprova aprovi aprovem aproveu aprovin | ||
| Infinitiu | aprovar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aprovant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : aprovació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana