pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aparroquio aparroquies aparroquia aparroquiem aparroquieu aparroquien | aparroquiava aparroquiaves aparroquiava aparroquiàvem aparroquiàveu aparroquiaven | aparroquií aparroquiares aparroquià aparroquiàrem aparroquiàreu aparroquiaren | aparroquiaré aparroquiaràs aparroquiarà aparroquiarem aparroquiareu aparroquiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aparroquiaria aparroquiaries aparroquiaria aparroquiaríem aparroquiaríeu aparroquiarien | aparroquiï aparroquiïs aparroquiï aparroquiem aparroquieu aparroquiïn | aparroquiés aparroquiessis aparroquiés aparroquiéssim aparroquiéssiu aparroquiessin | aparroquia aparroquiï aparroquiem aparroquieu aparroquiïn | ||
| Infinitiu | aparroquiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aparroquiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana