transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| apariono apariones apariona aparionem aparioneu aparionen | aparionava aparionaves aparionava aparionàvem aparionàveu aparionaven | aparioní aparionares aparionà aparionàrem aparionàreu aparionaren | aparionaré aparionaràs aparionarà aparionarem aparionareu aparionaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aparionaria aparionaries aparionaria aparionaríem aparionaríeu aparionarien | aparioni aparionis aparioni aparionem aparioneu aparionin | aparionés aparionessis aparionés aparionéssim aparionéssiu aparionessin | apariona aparioni aparionem aparioneu aparionin | ||
| Infinitiu | aparionar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aparionant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana