transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| apallerono apallerones apallerona apalleronem apalleroneu apalleronen | apalleronava apalleronaves apalleronava apalleronàvem apalleronàveu apalleronaven | apalleroní apalleronares apalleronà apalleronàrem apalleronàreu apalleronaren | apalleronaré apalleronaràs apalleronarà apalleronarem apalleronareu apalleronaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| apalleronaria apalleronaries apalleronaria apalleronaríem apalleronaríeu apalleronarien | apalleroni apalleronis apalleroni apalleronem apalleroneu apalleronin | apalleronés apalleronessis apalleronés apalleronéssim apalleronéssiu apalleronessin | apallerona apalleroni apalleronem apalleroneu apalleronin | ||
| Infinitiu | apalleronar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | apalleronant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana