transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| apallero apalleres apallera apallerem apallereu apalleren | apallerava apalleraves apallerava apalleràvem apalleràveu apalleraven | apallerí apallerares apallerà apalleràrem apalleràreu apalleraren | apalleraré apalleraràs apallerarà apallerarem apallerareu apalleraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| apalleraria apalleraries apalleraria apalleraríem apalleraríeu apallerarien | apalleri apalleris apalleri apallerem apallereu apallerin | apallerés apalleressis apallerés apalleréssim apalleréssiu apalleressin | apallera apalleri apallerem apallereu apallerin | ||
| Infinitiu | apallerar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | apallerant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana