transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aombro aombres aombra aombrem aombreu aombren | aombrava aombraves aombrava aombràvem aombràveu aombraven | aombrí aombrares aombrà aombràrem aombràreu aombraren | aombraré aombraràs aombrarà aombrarem aombrareu aombraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aombraria aombraries aombraria aombraríem aombraríeu aombrarien | aombri aombris aombri aombrem aombreu aombrin | aombrés aombressis aombrés aombréssim aombréssiu aombressin | aombra aombri aombrem aombreu aombrin | ||
| Infinitiu | aombrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aombrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana