pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| angoixo angoixes angoixa angoixem angoixeu angoixen | angoixava angoixaves angoixava angoixàvem angoixàveu angoixaven | angoixí angoixares angoixà angoixàrem angoixàreu angoixaren | angoixaré angoixaràs angoixarà angoixarem angoixareu angoixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| angoixaria angoixaries angoixaria angoixaríem angoixaríeu angoixarien | angoixi angoixis angoixi angoixem angoixeu angoixin | angoixés angoixessis angoixés angoixéssim angoixéssiu angoixessin | angoixa angoixi angoixem angoixeu angoixin | ||
| Infinitiu | angoixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | angoixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana