transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| amaino amaines amaina amainem amaineu amainen | amainava amainaves amainava amainàvem amainàveu amainaven | amainí amainares amainà amainàrem amainàreu amainaren | amainaré amainaràs amainarà amainarem amainareu amainaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| amainaria amainaries amainaria amainaríem amainaríeu amainarien | amaini amainis amaini amainem amaineu amainin | amainés amainessis amainés amainéssim amainéssiu amainessin | amaina amaini amainem amaineu amainin | ||
| Infinitiu | amainar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | amainant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana