transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| alapido alapides alapida alapidem alapideu alapiden | alapidava alapidaves alapidava alapidàvem alapidàveu alapidaven | alapidí alapidares alapidà alapidàrem alapidàreu alapidaren | alapidaré alapidaràs alapidarà alapidarem alapidareu alapidaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| alapidaria alapidaries alapidaria alapidaríem alapidaríeu alapidarien | alapidi alapidis alapidi alapidem alapideu alapidin | alapidés alapidessis alapidés alapidéssim alapidéssiu alapidessin | alapida alapidi alapidem alapideu alapidin | ||
| Infinitiu | alapidar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | alapidant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar