transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aïllo aïlles aïlla aïllem aïlleu aïllen | aïllava aïllaves aïllava aïllàvem aïllàveu aïllaven | aïllí aïllares aïllà aïllàrem aïllàreu aïllaren | aïllaré aïllaràs aïllarà aïllarem aïllareu aïllaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aïllaria aïllaries aïllaria aïllaríem aïllaríeu aïllarien | aïlli aïllis aïlli aïllem aïlleu aïllin | aïllés aïllessis aïllés aïlléssim aïlléssiu aïllessin | aïlla aïlli aïllem aïlleu aïllin | ||
| Infinitiu | aïllar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aïllant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : aïllament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana