transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| afeixo afeixes afeixa afeixem afeixeu afeixen | afeixava afeixaves afeixava afeixàvem afeixàveu afeixaven | afeixí afeixares afeixà afeixàrem afeixàreu afeixaren | afeixaré afeixaràs afeixarà afeixarem afeixareu afeixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| afeixaria afeixaries afeixaria afeixaríem afeixaríeu afeixarien | afeixi afeixis afeixi afeixem afeixeu afeixin | afeixés afeixessis afeixés afeixéssim afeixéssiu afeixessin | afeixa afeixi afeixem afeixeu afeixin | ||
| Infinitiu | afeixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | afeixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana