pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| adapto adaptes adapta adaptem adapteu adapten | adaptava adaptaves adaptava adaptàvem adaptàveu adaptaven | adaptí adaptares adaptà adaptàrem adaptàreu adaptaren | adaptaré adaptaràs adaptarà adaptarem adaptareu adaptaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| adaptaria adaptaries adaptaria adaptaríem adaptaríeu adaptarien | adapti adaptis adapti adaptem adapteu adaptin | adaptés adaptessis adaptés adaptéssim adaptéssiu adaptessin | adapta adapti adaptem adapteu adaptin | ||
| Infinitiu | adaptar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | adaptant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : adaptació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana