transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| acanono acanones acanona acanonem acanoneu acanonen | acanonava acanonaves acanonava acanonàvem acanonàveu acanonaven | acanoní acanonares acanonà acanonàrem acanonàreu acanonaren | acanonaré acanonaràs acanonarà acanonarem acanonareu acanonaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| acanonaria acanonaries acanonaria acanonaríem acanonaríeu acanonarien | acanoni acanonis acanoni acanonem acanoneu acanonin | acanonés acanonessis acanonés acanonéssim acanonéssiu acanonessin | acanona acanoni acanonem acanoneu acanonin | ||
| Infinitiu | acanonar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | acanonant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana