intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| llambrejo llambreges llambreja llambregem llambregeu llambregen | llambrejava llambrejaves llambrejava llambrejàvem llambrejàveu llambrejaven | llambregí llambrejares llambrejà llambrejàrem llambrejàreu llambrejaren | llambrejaré llambrejaràs llambrejarà llambrejarem llambrejareu llambrejaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| llambrejaria llambrejaries llambrejaria llambrejaríem llambrejaríeu llambrejarien | llambregi llambregis llambregi llambregem llambregeu llambregin | llambregés llambregessis llambregés llambregéssim llambregéssiu llambregessin | llambreja llambregi llambregem llambregeu llambregin | ||
| Infinitiu | llambrejar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | llambrejant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar
forma nominal : llambreig
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana