transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xerro xerres xerra xerrem xerreu xerren | xerrava xerraves xerrava xerràvem xerràveu xerraven | xerrí xerrares xerrà xerràrem xerràreu xerraren | xerraré xerraràs xerrarà xerrarem xerrareu xerraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xerraria xerraries xerraria xerraríem xerraríeu xerrarien | xerri xerris xerri xerrem xerreu xerrin | xerrés xerressis xerrés xerréssim xerréssiu xerressin | xerra xerri xerrem xerreu xerrin | ||
| Infinitiu | xerrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xerrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : xerrada
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana