transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| teso teses tesa tesem teseu tesen | tesava tesaves tesava tesàvem tesàveu tesaven | tesí tesares tesà tesàrem tesàreu tesaren | tesaré tesaràs tesarà tesarem tesareu tesaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tesaria tesaries tesaria tesaríem tesaríeu tesarien | tesi tesis tesi tesem teseu tesin | tesés tesessis tesés teséssim teséssiu tesessin | tesa tesi tesem teseu tesin | ||
| Infinitiu | tesar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tesant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana