transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tatxono tatxones tatxona tatxonem tatxoneu tatxonen | tatxonava tatxonaves tatxonava tatxonàvem tatxonàveu tatxonaven | tatxoní tatxonares tatxonà tatxonàrem tatxonàreu tatxonaren | tatxonaré tatxonaràs tatxonarà tatxonarem tatxonareu tatxonaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tatxonaria tatxonaries tatxonaria tatxonaríem tatxonaríeu tatxonarien | tatxoni tatxonis tatxoni tatxonem tatxoneu tatxonin | tatxonés tatxonessis tatxonés tatxonéssim tatxonéssiu tatxonessin | tatxona tatxoni tatxonem tatxoneu tatxonin | ||
| Infinitiu | tatxonar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tatxonant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana