transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eixarcolo eixarcoles eixarcola eixarcolem eixarcoleu eixarcolen | eixarcolava eixarcolaves eixarcolava eixarcolàvem eixarcolàveu eixarcolaven | eixarcolí eixarcolares eixarcolà eixarcolàrem eixarcolàreu eixarcolaren | eixarcolaré eixarcolaràs eixarcolarà eixarcolarem eixarcolareu eixarcolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eixarcolaria eixarcolaries eixarcolaria eixarcolaríem eixarcolaríeu eixarcolarien | eixarcoli eixarcolis eixarcoli eixarcolem eixarcoleu eixarcolin | eixarcolés eixarcolessis eixarcolés eixarcoléssim eixarcoléssiu eixarcolessin | eixarcola eixarcoli eixarcolem eixarcoleu eixarcolin | ||
| Infinitiu | eixarcolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eixarcolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana