pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escolo escoles escola escolem escoleu escolen | escolava escolaves escolava escolàvem escolàveu escolaven | escolí escolares escolà escolàrem escolàreu escolaren | escolaré escolaràs escolarà escolarem escolareu escolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escolaria escolaries escolaria escolaríem escolaríeu escolarien | escoli escolis escoli escolem escoleu escolin | escolés escolessis escolés escoléssim escoléssiu escolessin | escola escoli escolem escoleu escolin | ||
| Infinitiu | escolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : escolament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana