pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encresto encrestes encresta encrestem encresteu encresten | encrestava encrestaves encrestava encrestàvem encrestàveu encrestaven | encrestí encrestares encrestà encrestàrem encrestàreu encrestaren | encrestaré encrestaràs encrestarà encrestarem encrestareu encrestaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encrestaria encrestaries encrestaria encrestaríem encrestaríeu encrestarien | encresti encrestis encresti encrestem encresteu encrestin | encrestés encrestessis encrestés encrestéssim encrestéssiu encrestessin | encresta encresti encrestem encresteu encrestin | ||
| Infinitiu | encrestar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encrestant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana