intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| teoritzo teoritzes teoritza teoritzem teoritzeu teoritzen | teoritzava teoritzaves teoritzava teoritzàvem teoritzàveu teoritzaven | teoritzí teoritzares teoritzà teoritzàrem teoritzàreu teoritzaren | teoritzaré teoritzaràs teoritzarà teoritzarem teoritzareu teoritzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| teoritzaria teoritzaries teoritzaria teoritzaríem teoritzaríeu teoritzarien | teoritzi teoritzis teoritzi teoritzem teoritzeu teoritzin | teoritzés teoritzessis teoritzés teoritzéssim teoritzéssiu teoritzessin | teoritza teoritzi teoritzem teoritzeu teoritzin | ||
| Infinitiu | teoritzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | teoritzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : teorització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana