transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aballesto aballestes aballesta aballestem aballesteu aballesten | aballestava aballestaves aballestava aballestàvem aballestàveu aballestaven | aballestí aballestares aballestà aballestàrem aballestàreu aballestaren | aballestaré aballestaràs aballestarà aballestarem aballestareu aballestaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aballestaria aballestaries aballestaria aballestaríem aballestaríeu aballestarien | aballesti aballestis aballesti aballestem aballesteu aballestin | aballestés aballestessis aballestés aballestéssim aballestéssiu aballestessin | aballesta aballesti aballestem aballesteu aballestin | ||
| Infinitiu | aballestar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aballestant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana