transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| sofreixo sofreixes sofreix sofrim sofriu sofreixen | sofria sofries sofria sofríem sofríeu sofrien | sofrí sofrires sofrí sofrírem sofríreu sofriren | sofriré sofriràs sofrirà sofrirem sofrireu sofriran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| sofriria sofriries sofriria sofriríem sofriríeu sofririen | sofreixi sofreixis sofreixi sofrim sofriu sofreixin | sofrís sofrissis sofrís sofríssim sofríssiu sofrissin | - sofreix sofreixi sofrim sofriu sofreixin | ||
| Infinitiu | sofrir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | sofrint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: sofrir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana