transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| glapeixo glapeixes glapeix glapim glapiu glapeixen | glapia glapies glapia glapíem glapíeu glapien | glapí glapires glapí glapírem glapíreu glapiren | glapiré glapiràs glapirà glapirem glapireu glapiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| glapiria glapiries glapiria glapiríem glapiríeu glapirien | glapeixi glapeixis glapeixi glapim glapiu glapeixin | glapís glapissis glapís glapíssim glapíssiu glapissin | glapeix glapeixi glapim glapiu glapeixin | ||
| Infinitiu | glapir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | glapint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana