transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmitjo esmitges esmitja esmitgem esmitgeu esmitgen | esmitjava esmitjaves esmitjava esmitjàvem esmitjàveu esmitjaven | esmitgí esmitjares esmitjà esmitjàrem esmitjàreu esmitjaren | esmitjaré esmitjaràs esmitjarà esmitjarem esmitjareu esmitjaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmitjaria esmitjaries esmitjaria esmitjaríem esmitjaríeu esmitjarien | esmitgi esmitgis esmitgi esmitgem esmitgeu esmitgin | esmitgés esmitgessis esmitgés esmitgéssim esmitgéssiu esmitgessin | esmitja esmitgi esmitgem esmitgeu esmitgin | ||
| Infinitiu | esmitjar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmitjant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana