transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esguito esguites esguita esguitem esguiteu esguiten | esguitava esguitaves esguitava esguitàvem esguitàveu esguitaven | esguití esguitares esguità esguitàrem esguitàreu esguitaren | esguitaré esguitaràs esguitarà esguitarem esguitareu esguitaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esguitaria esguitaries esguitaria esguitaríem esguitaríeu esguitarien | esguiti esguitis esguiti esguitem esguiteu esguitin | esguités esguitessis esguités esguitéssim esguitéssiu esguitessin | esguita esguiti esguitem esguiteu esguitin | ||
| Infinitiu | esguitar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esguitant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana