transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eixamo eixames eixama eixamem eixameu eixamen | eixamava eixamaves eixamava eixamàvem eixamàveu eixamaven | eixamí eixamares eixamà eixamàrem eixamàreu eixamaren | eixamaré eixamaràs eixamarà eixamarem eixamareu eixamaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eixamaria eixamaries eixamaria eixamaríem eixamaríeu eixamarien | eixami eixamis eixami eixamem eixameu eixamin | eixamés eixamessis eixamés eixaméssim eixaméssiu eixamessin | eixama eixami eixamem eixameu eixamin | ||
| Infinitiu | eixamar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eixamant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana