transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encimolso encimolses encimolsa encimolsem encimolseu encimolsen | encimolsava encimolsaves encimolsava encimolsàvem encimolsàveu encimolsaven | encimolsí encimolsares encimolsà encimolsàrem encimolsàreu encimolsaren | encimolsaré encimolsaràs encimolsarà encimolsarem encimolsareu encimolsaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encimolsaria encimolsaries encimolsaria encimolsaríem encimolsaríeu encimolsarien | encimolsi encimolsis encimolsi encimolsem encimolseu encimolsin | encimolsés encimolsessis encimolsés encimolséssim encimolséssiu encimolsessin | encimolsa encimolsi encimolsem encimolseu encimolsin | ||
| Infinitiu | encimolsar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encimolsant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana