transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| gloso gloses glosa glosem gloseu glosen | glosava glosaves glosava glosàvem glosàveu glosaven | glosí glosares glosà glosàrem glosàreu glosaren | glosaré glosaràs glosarà glosarem glosareu glosaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| glosaria glosaries glosaria glosaríem glosaríeu glosarien | glosi glosis glosi glosem gloseu glosin | glosés glosessis glosés gloséssim gloséssiu glosessin | glosa glosi glosem gloseu glosin | ||
| Infinitiu | glosar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | glosant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana