transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| hidrolitzo hidrolitzes hidrolitza hidrolitzem hidrolitzeu hidrolitzen | hidrolitzava hidrolitzaves hidrolitzava hidrolitzàvem hidrolitzàveu hidrolitzaven | hidrolitzí hidrolitzares hidrolitzà hidrolitzàrem hidrolitzàreu hidrolitzaren | hidrolitzaré hidrolitzaràs hidrolitzarà hidrolitzarem hidrolitzareu hidrolitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| hidrolitzaria hidrolitzaries hidrolitzaria hidrolitzaríem hidrolitzaríeu hidrolitzarien | hidrolitzi hidrolitzis hidrolitzi hidrolitzem hidrolitzeu hidrolitzin | hidrolitzés hidrolitzessis hidrolitzés hidrolitzéssim hidrolitzéssiu hidrolitzessin | hidrolitza hidrolitzi hidrolitzem hidrolitzeu hidrolitzin | ||
| Infinitiu | hidrolitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | hidrolitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana