transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| explicito explicites explicita explicitem expliciteu expliciten | explicitava explicitaves explicitava explicitàvem explicitàveu explicitaven | explicití explicitares explicità explicitàrem explicitàreu explicitaren | explicitaré explicitaràs explicitarà explicitarem explicitareu explicitaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| explicitaria explicitaries explicitaria explicitaríem explicitaríeu explicitarien | expliciti explicitis expliciti explicitem expliciteu explicitin | explicités explicitessis explicités explicitéssim explicitéssiu explicitessin | explicita expliciti explicitem expliciteu explicitin | ||
| Infinitiu | explicitar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | explicitant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : explicitació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana