transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escarritxo escarritxes escarritxa escarritxem escarritxeu escarritxen | escarritxava escarritxaves escarritxava escarritxàvem escarritxàveu escarritxaven | escarritxí escarritxares escarritxà escarritxàrem escarritxàreu escarritxaren | escarritxaré escarritxaràs escarritxarà escarritxarem escarritxareu escarritxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escarritxaria escarritxaries escarritxaria escarritxaríem escarritxaríeu escarritxarien | escarritxi escarritxis escarritxi escarritxem escarritxeu escarritxin | escarritxés escarritxessis escarritxés escarritxéssim escarritxéssiu escarritxessin | escarritxa escarritxi escarritxem escarritxeu escarritxin | ||
| Infinitiu | escarritxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escarritxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana