pronominal; transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| entenc entens entén entenem enteneu entenen | entenia entenies entenia enteníem enteníeu entenien | entenguí entengueres entengué entenguérem entenguéreu entengueren | entendré entendràs entendrà entendrem entendreu entendran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| entendria entendries entendria entendríem entendríeu entendrien | entengui entenguis entengui entenguem entengueu entenguin | entengués entenguessis entengués entenguéssim entenguéssiu entenguessin | entén entengui entenguem enteneu entenguin | ||
| Infinitiu | entendre | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | entenent | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: encendre
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana