intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esquio esquies esquia esquiem esquieu esquien | esquiava esquiaves esquiava esquiàvem esquiàveu esquiaven | esquií esquiares esquià esquiàrem esquiàreu esquiaren | esquiaré esquiaràs esquiarà esquiarem esquiareu esquiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esquiaria esquiaries esquiaria esquiaríem esquiaríeu esquiarien | esquiï esquiïs esquiï esquiem esquieu esquiïn | esquiés esquiessis esquiés esquiéssim esquiéssiu esquiessin | esquia esquiï esquiem esquieu esquiïn | ||
| Infinitiu | esquiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esquiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana