transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esprovo esproves esprova esprovem esproveu esproven | esprovava esprovaves esprovava esprovàvem esprovàveu esprovaven | esproví esprovares esprovà esprovàrem esprovàreu esprovaren | esprovaré esprovaràs esprovarà esprovarem esprovareu esprovaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esprovaria esprovaries esprovaria esprovaríem esprovaríeu esprovarien | esprovi esprovis esprovi esprovem esproveu esprovin | esprovés esprovessis esprovés esprovéssim esprovéssiu esprovessin | esprova esprovi esprovem esproveu esprovin | ||
| Infinitiu | esprovar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esprovant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana