pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| envino envines envina envinem envineu envinen | envinava envinaves envinava envinàvem envinàveu envinaven | enviní envinares envinà envinàrem envinàreu envinaren | envinaré envinaràs envinarà envinarem envinareu envinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| envinaria envinaries envinaria envinaríem envinaríeu envinarien | envini envinis envini envinem envineu envinin | envinés envinessis envinés envinéssim envinéssiu envinessin | envina envini envinem envineu envinin | ||
| Infinitiu | envinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | envinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana