transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desencarrilo desencarriles desencarrila desencarrilem desencarrileu desencarrilen | desencarrilava desencarrilaves desencarrilava desencarrilàvem desencarrilàveu desencarrilaven | desencarrilí desencarrilares desencarrilà desencarrilàrem desencarrilàreu desencarrilaren | desencarrilaré desencarrilaràs desencarrilarà desencarrilarem desencarrilareu desencarrilaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desencarrilaria desencarrilaries desencarrilaria desencarrilaríem desencarrilaríeu desencarrilarien | desencarrili desencarrilis desencarrili desencarrilem desencarrileu desencarrilin | desencarrilés desencarrilessis desencarrilés desencarriléssim desencarriléssiu desencarrilessin | desencarrila desencarrili desencarrilem desencarrileu desencarrilin | ||
| Infinitiu | desencarrilar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desencarrilant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana