transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desempatxo desempatxes desempatxa desempatxem desempatxeu desempatxen | desempatxava desempatxaves desempatxava desempatxàvem desempatxàveu desempatxaven | desempatxí desempatxares desempatxà desempatxàrem desempatxàreu desempatxaren | desempatxaré desempatxaràs desempatxarà desempatxarem desempatxareu desempatxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desempatxaria desempatxaries desempatxaria desempatxaríem desempatxaríeu desempatxarien | desempatxi desempatxis desempatxi desempatxem desempatxeu desempatxin | desempatxés desempatxessis desempatxés desempatxéssim desempatxéssiu desempatxessin | desempatxa desempatxi desempatxem desempatxeu desempatxin | ||
| Infinitiu | desempatxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desempatxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana