transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| descoloro descolores descolora descolorem descoloreu descoloren | descolorava descoloraves descolorava descoloràvem descoloràveu descoloraven | descolorí descolorares descolorà descoloràrem descoloràreu descoloraren | descoloraré descoloraràs descolorarà descolorarem descolorareu descoloraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| descoloraria descoloraries descoloraria descoloraríem descoloraríeu descolorarien | descolori descoloris descolori descolorem descoloreu descolorin | descolorés descoloressis descolorés descoloréssim descoloréssiu descoloressin | descolora descolori descolorem descoloreu descolorin | ||
| Infinitiu | descolorar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | descolorant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana