transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| descodifico descodifiques descodifica descodifiquem descodifiqueu descodifiquen | descodificava descodificaves descodificava descodificàvem descodificàveu descodificaven | descodifiquí descodificares descodificà descodificàrem descodificàreu descodificaren | descodificaré descodificaràs descodificarà descodificarem descodificareu descodificaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| descodificaria descodificaries descodificaria descodificaríem descodificaríeu descodificarien | descodifiqui descodifiquis descodifiqui descodifiquem descodifiqueu descodifiquin | descodifiqués descodifiquessis descodifiqués descodifiquéssim descodifiquéssiu descodifiquessin | descodifica descodifiqui descodifiquem descodifiqueu descodifiquin | ||
| Infinitiu | descodificar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | descodificant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
forma nominal : descodificació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana