pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| instrueixo instrueixes instrueix instruïm instruïu instrueixen | instruïa instruïes instruïa instruíem instruíeu instruïen | instruí instruïes instruí instruírem instruíreu instruïren | instruiré instruiràs instruirà instruirem instruireu instruiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| instruiria instruiries instruiria instruiríem instruiríeu instruirien | instrueixi instrueixis instrueixi instruïm instruïu instrueixin | instruís instruïssis instruís instruíssim instruíssiu instruïssin | instrueix instrueixi instruïm instruïu instrueixin | ||
| Infinitiu | instruir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | instruint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
forma nominal : instrucció
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana