pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ensonyo ensonyes ensonya ensonyem ensonyeu ensonyen | ensonyava ensonyaves ensonyava ensonyàvem ensonyàveu ensonyaven | ensonyí ensonyares ensonyà ensonyàrem ensonyàreu ensonyaren | ensonyaré ensonyaràs ensonyarà ensonyarem ensonyareu ensonyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ensonyaria ensonyaries ensonyaria ensonyaríem ensonyaríeu ensonyarien | ensonyi ensonyis ensonyi ensonyem ensonyeu ensonyin | ensonyés ensonyessis ensonyés ensonyéssim ensonyéssiu ensonyessin | ensonya ensonyi ensonyem ensonyeu ensonyin | ||
| Infinitiu | ensonyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ensonyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana