pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmorteeixo esmorteeixes esmorteeix esmorteïm esmorteïu esmorteeixen | esmorteïa esmorteïes esmorteïa esmorteíem esmorteíeu esmorteïen | esmorteí esmorteïres esmorteí esmorteírem esmorteíreu esmorteïren | esmorteiré esmorteiràs esmorteirà esmorteirem esmorteireu esmorteiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmorteiria esmorteiries esmorteiria esmorteiríem esmorteiríeu esmorteirien | esmorteeixi esmorteeixis esmorteeixi esmorteïm esmorteïu esmorteeixin | esmorteís esmorteïssis esmorteís esmorteíssim esmorteíssiu esmorteïssin | esmorteeix esmorteeixi esmorteïm esmorteïu esmorteeixin | ||
| Infinitiu | esmorteir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmorteint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: esvair
forma nominal : esmorteïment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana