pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmadeixo esmadeixes esmadeixa esmadeixem esmadeixeu esmadeixen | esmadeixava esmadeixaves esmadeixava esmadeixàvem esmadeixàveu esmadeixaven | esmadeixí esmadeixares esmadeixà esmadeixàrem esmadeixàreu esmadeixaren | esmadeixaré esmadeixaràs esmadeixarà esmadeixarem esmadeixareu esmadeixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmadeixaria esmadeixaries esmadeixaria esmadeixaríem esmadeixaríeu esmadeixarien | esmadeixi esmadeixis esmadeixi esmadeixem esmadeixeu esmadeixin | esmadeixés esmadeixessis esmadeixés esmadeixéssim esmadeixéssiu esmadeixessin | esmadeixa esmadeixi esmadeixem esmadeixeu esmadeixin | ||
| Infinitiu | esmadeixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmadeixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana