transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esgarrinyo esgarrinyes esgarrinya esgarrinyem esgarrinyeu esgarrinyen | esgarrinyava esgarrinyaves esgarrinyava esgarrinyàvem esgarrinyàveu esgarrinyaven | esgarrinyí esgarrinyares esgarrinyà esgarrinyàrem esgarrinyàreu esgarrinyaren | esgarrinyaré esgarrinyaràs esgarrinyarà esgarrinyarem esgarrinyareu esgarrinyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esgarrinyaria esgarrinyaries esgarrinyaria esgarrinyaríem esgarrinyaríeu esgarrinyarien | esgarrinyi esgarrinyis esgarrinyi esgarrinyem esgarrinyeu esgarrinyin | esgarrinyés esgarrinyessis esgarrinyés esgarrinyéssim esgarrinyéssiu esgarrinyessin | esgarrinya esgarrinyi esgarrinyem esgarrinyeu esgarrinyin | ||
| Infinitiu | esgarrinyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esgarrinyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana